بلاگ

چند نکته مهم در تربیت فرزند که باید بدانید

تربیت فرزند

تربیت فرزند در شکل گیری شخصیت او نقش موثری را ایفاء می کند. پس داشتن کودکان شجاع و ترسو و فرزندانی سربراه و یا بزهکار قطعا ریشه در تربیت کودک در همان بدو تولد دارد. بنابراین با شناخت چند نکته مهم سعی کنید بهترین روش تربیتی را در کودکان خود اجرا نمایید.

تربیت فرزند از بدو تولد

تربیت کودک، موضوع بسیار مهمی است که تمام عملکرد فرزندان شما را در حال و آینده تحت تاثیر خود قرار می دهد؛ چرا که تربیت هر کودکی از بدو تولد می تواند شخصیت اصلی فرد را تشکیل دهد. پس تمام عواملی مانند:

 • رفتارهای اجتماعی و فرهنگی
 • میزان تحصیلات
 • سطح برخورد با اطرافیان
 • اصول فکری فرد در جمع دوستان و خانواده

و بسیاری قالب های رفتاری دیگر در حقیقت ریشه در تربیت فرزند از همان روزهای اول تولد دارد. البته توجه داشته باشید که در هر سنی از کودک باید تربیت مخصوص به همان سن را اعمال نمایید. پس برای تربیت کودک با ادب، تربیت کودک بیش فعال، تربیت کودک بد دهن، کودک جسور و بسیاری رفتارهای دیگر از کودکان باید تربیت های مناسبی را به کار بگیرید.

تربیت فرزند

چند نکته مهم در تربیت فرزند خود

برای اینکه در خصوص تربیت فرزندان خود مطمئن شوید که هیچ کوتاهی نکرده اید پس لازم است تا در هر سنی از کودک خود به مواردی مانند ذیل توجه کافی داشته باشید.

 • برای کودک خود از همان ابتدا یک منبع امن و قابل اعتماد باشید.
 • در هر شرایطی به فرزند خود احترام بگذارید.
 • حتما به خواسته ها و علایق فرزند خود توجه کنید.
 • خلق و خوی خود را با توجه به سطح رشد فرزندانتان جلو ببرید.
 • برای تربیت کودکان خود بهتر است از روش تشویق استفاده کنید تا تنبیه و سرزنش کردن.
 • به فرزند خود آموزش دهید که شکست می تواند قسمت مهمی از زندگی باشد.
 • برای بزرگ کردن رفتار کودکان خود عجله نکنید.
 • حتما در حد اعتدال به فرزند خود محبت کنید.
 • به فرزندان خود اجازه دهید تا برخی ناکامی ها را تجربه کند.

همچنین بخوانید : آموزش رفتار با کودکان

تربیت فرزند

بهترین تربیت فرزند از نظر اسلام

همیشه رفتار و کردار بزرگان دیدن توانسته سرلوحه بسیاری از کارهای ما خصوصاً سرمشقی برای تربیت کودکان ما باشند. پس هیچ گاه با رفتارهای تند و توهین آمیز و یا حتی خدایی نکرده تنبیه های بدنی شخصیت فرزندان خود را خرد نکنید؛ زیرا با انجام چنین شیوه ای هیچ پیشبرد تربیتی نخواهید داشت. همیشه سعی کنید با صحبت کردن و محبت کردن به کودک خود به خواسته های آنها پی ببرید و روش های صحیحی را در رابطه با فرزندان یک خانواده به کار ببندید؛ زیرا قطعا تربیت کودک خلاق با تربیت فرزند خجالتی  و همچنین تربیت فرزند حرف گوش کن با تربیت فرزند جسور و… نمی تواند به یک شیوه اجرا شود.

تربیت جسمی و جنسی فرزند

نکته مهمی که در رفتار کودکان شما بسیار حائز اهمیت است تربیت جنسی فرزند می باشد که در کنار تربیت جسمی و یا حتی بیشتر از این موضوع باید والدین به آن توجه داشته باشد؛ زیرا اگر چنانچه کودکی بدهنی، بد رفتاری و یا حتی در سطح وخیم تری دزدی کند قطعا چنین رفتارهایی قابل جبران و اصلاح است.

همچنین بخوانید : نحوه‌ی برخورد با رفتار بد کودک

اما اگر کودکی در هر سنی از زندگی خود دچار ناهنجاری های جنسی شود اینجاست که تمام رفتارهای اجتماعی فرد را تحت تاثیر خود قرار می دهد و به طور حتم آینده هر کودکی را در سراشیبی های قابل توجهی قرار می دهد. بنابراین به شما پیشنهاد می دهیم در تربیت تک فرزند پسر، تربیت تک فرزند دختر و تربیت هر کدام از فرزندان خود از همان روزهای اولی که کودک به جنسیت خود پی می برد حتماً به موضوع تربیت جنسی اهمیت دهید و در هر دوره ای از زندگی کودک مسائل مبهمی را برای فرزند خود بازگو کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 1 =