بلاگ

با گریه نوزاد چگونه برخورد و رفتار کنیم؟

گریه نوزاد

کودکان با گریه، به محیط پیرامون خود واکنش نشان می‌دهند. و خواسته‌های خود را با گریه بیان می‌کنند. اما برخی مواقع گریه‌های نوزاد بیش از حد آزار دهنده می‌شود. و والدین نمی‌دانند که در این خصوص چه باید بکنند. ما به شما آموزش می‌دهیم که در برابر گریه نوزاد چه واکنشی را انجام بدهید.

  • به نوزاد خود پستانک بدهید

نوزاد با مکیدن آزرام می‌شود. می‌توانید در هنگام گریه نوزاد به او پستانک بدهید تا برای مدت زمانی، پستانک را بمکد. اگر پستانک ندارید، دستان خود را بشویید و بگذارید که نوزاد انگشت شما را بمکد. البته برخی نوزادان انگشت خود را می‌مکند. مکیدن باعث تپش منظم قلب نوزاد می‌شود. اگر کودک تمایلی به خوردن انگشت یا پستانک ندارد، روش دیگری را امتحان کنید.

گریه نوزاد

  • لالایی بخوانید

برخی نوزادان وقتی صدای مادر خود را می‌شنوند، آرام می‌شوند. می‌توانید برای نوزاد خود لالایی بخوانید تا حواس او به صدای شما مشغول گردد. اگر خودتان نمی‌توانید لالایی یا شعر بخوانید از پادکست‌های آماده‌ی لالایی استفاده کنید.

  • برای رفع گریه نوزاد موسیقی پخش کنید

موسیقی می‌تواند برای کودک یا نوزاد، ایجاد آرامش کند. اگر در هنگام گریه نوزاد مشاهده نمودید که او آرام نمی‌شود، می‌توانید برای او صداهای مختلف را پخش کنید. برخی نوزادان با موسیقی‌های تند و برخی دیگر با موسیقی‌های ملایم آرام می‌شوند. در ضمن، مواظب باشید که در هنگام پخش موسیقی صدای آن زیاد نباشد. زیرا گوش نوزاد آسیب می‌بیند.

  • نوزاد را در بغل خود تکان دهید

اگر مشاهده نمودید که گریه نوزاد بند نمی‌آید، می‌توانید کودک را در آغوش بگیرید و او را در آغوشتان تاب بدهید و برای او شعر بخوانید یا موسیقی پخش کنید. و در فضای اطرافتان حرکت کنید. بسیاری از نوزادان با این روش آرام می‌شوند. برای بند آمدن گریه نوزاد می‌توانید از این روش استفاده کنید.

 

گریه نوزاد

  • برای بند آمدن گریه نوزاد دوش آب گرم را مهیا کنید

همانطور که آب گرم، درد را تسکین می‌دهد. می‌تواند موجب آرامش نوزاد نیز شود. در هنگام گریه نوزاد می‌توانید تشتی از آب گرم را تهیه کنید. و نوزاد را داخل تشت آب گرم قرار دهید یا او را به زیر دوش آب گرم ببرید. البته مواظب باشید تا نوزادتان سرما نخورد. این روش برای گریه نوزاد بسیار کارامد می‌باشد. زیرا بسیاری از نوزادان در هنگام مواجه با آب گرم چه در حالت عادی و چه در حالت گریه، واکنش مثبتی از خود نشان می‌دهند.

همچنین بخوانید : روانشناسی کودک چیست و چه اهمیتی دارد؟

  • نوزاد را به هوای آزاد ببرید

برخی مواقع نوزاد یا گرمش می‌شود یا احساس سرما می‌کند. در این هنگام می‌توانید نوزاد را به هوای آزاد ببرید. مثلا در داخل حیاط یا بالکن یا تراس خانه، کودک را دور بدهید. هوای آزاد در برخی نوزادان باعث می‌شود تا گریه نوزاد بند بیاید.

  • نوزاد خود را ماساژ دهید

همانطوری که ما آدم بزرگ‌ها، با ماساژ دادن احساس آرامش می‌کنیم، نوزادان نیز به ماساژ واکنش خوبی نشان می‌دهند. نوزاد خود را لخت کنید و بدن او را با روغن ماساژ دهید. نوازش پوست موجب آرامش نوزاد می‌شود و همچنین باعث بند آمدن گریه نوزاد می‌شود. سعی کنید دست و پای کودک خود را ماساژ دهید. نوزاد با وازش دست‌ها و پاها آرام می‌گیرد. اگر با نوازش دست و پا آرام نشد، آن‌گاه می‌توانید بدن او را ماساژ دهید.

  • نوزاد را داخل گهواره قرار دهید و او را تکان دهید

می توانید از گهواره‌های برقی برای این کار استفاده کنید. در صورتی که گهواره‌ی برقی ندارید، می‌توانید از گهواره‌ی معمولی استفاده کنید و یا کودک را بر روی پاهای خود تکان دهید. در حالت کلی، حرکت باعث می‌شود تا گریه نوزاد بر طرف گردد. سعی کنید کودک در حالت حرکت دادن باشد. می‌توانید خودتان نوزاد را بغل کنید و بر روی صندلی راک بنشینید تا کودکتان آرام شود.

همچنین بخوانید : مهم‌ترین نشانه‌های بیماری در نوزادان

سخن پایانی

روش‌های زیادی برای بند آمدن گریه نوزاد وجود دارد. که ما 8 مورد از کاربردی‌ترین روش‌ها را خدمتتان بیان نمودیم. به عنوان یک مادر مسئولیت‌شناس باید حتما از واکنش‌های نوزاد خود آگاه شوید. اگر هیچ یک از روش‌ها کارساز نبود، احتمال بیماری وجود دارد. اگر تب دارد اورا به دکتر ببرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − ده =