بلاگ

مهم‌ترین نشانه‌های بیماری در نوزادان

بیماری نوزادان

نوزادان معمولا هر چه که می‌خواهند را با گریه نشان می‌دهند. اگر دیدید که کودکتان بیقراری می‌کند، احتمالا از مشکلی رنج می‌برد. یکی از این مشکلات می‌تواند بیماری باشد. بیماری نوزادان البته اگر خیلی حاد باشد، ممکن است به راحتی قابل تشخیص نباشد ولی در حالت عادی اگر کودکتان این مشکلات را داشت بدانید، بیماری در کمین است و باید نوزاد خود را نزد پزشک ببرید.

زردی پوست

اگر مشاهده نمودید که پوست شکم، قفسه‌ی سینه، چشم و بازو و همچنین آرنج کودکتان زرد شد، بدانید که دارای بیماری زردی است و برای رفع این بیماری باید به پزشک مراجعه نمایید. البته ممکن است زرد شدن پوست، خبر از بیماری دیگری بدهد. ولی شما حتما باید این علائم را در نوزاد خود، چک کنید.

بیماری نوزادان

تب ممکن است خبر از ایجاد بیماری نوزادان را بدهد

اگر مشاهده نمودید که تب کودکتان بالاست، باید در صدد بردن کودک خود به نزد پزشک باشید. تب در حالت عادی برای مدت چند ساعت ممکن است مشکلی را برای فرد ایجاد نکند. ولی اگر بخواهد برای مدت زمانی طولانی، استمرار پیدا کند، در این حالت باید این مشکل را جدی گرفت.

ایجاد یک سری مشکلاتی در روند تنفس نوزاد

اگر مشاهده نمودید که نوزاد شما، دارای علائمی همچون: خرخر کردن یا خرناس کشیدن، منقبض شدن قفسه‌های سینه، فرورفتگی پوست در بالای استخوان دنده یا در زیر دنده‌ها، شنیدن خس خس، سوت زدن و انواع صداهای عجیب است، می‌تواند نشان دهنده‌ی بیماری نوزادان باشدو در حقیقت خبر از بیماری تنفسی می‌دهد و باید حتما به نزد پزشک اطفال مراجعه نمایید.

بیماری نوزادان

همچنین بخوانید : 6 توصیه‌ی مهم برای از شیر گرفتن کودک

تغییر در ادرار و مدفوع نوزادان

اگر مشاهده نمودید که روند دفع ادرار و دفع مدفوع در کودکتان ممکن است زیاد و کم باشد، ممکن است خبر از بیماری جدی بدهد.

اگر مشاهده کردید که شکل مدفوع کودک تغییر کرده است باز هم ممکن است خبر از بیماری نوزادان بدهد.

مدغوع نوزادان به دلیل اینکه از شیر مادر تغذیه می‌کنند، حالتی نرم و مایع دارد. اگر مشاهده نمودید که بیش از حد آبکی بود، نشان از بیماری اسهال را در نوزاد نشان می‌دهد.

البته اگر یک بار در طول روز مشاهده کردید، ممکن است جدی نباشد. در صورتی که در ساعات بعدی، این حالت استمرار پیدا کرد نشان از بیماری اسهال یا عفونت را می‌دهد.

در صورت وجود خون و انواع مخاط در مدفوع باید حتما به نزد پزشک مراجعه نمایید. در حالت کلی هر گونه تغییرات در ادرار و مدفوع نوزاد را جدی بگیرید.

همچنین بخوانید : هر آنچه که باید در رابطه با تغذیه کودک بدانید

بی اشتهایی در نوزاد

اگر مشاهده نمودید که نوزاد با میل و رغبت غذا یا شیر نمی‌خورد، می‌تواند نشان از بیماری در نوزاد باشد. در صورتی که مشاهده نمودید، کودک استفراغ می‌کند، و رنگ استفراغش سبز یا زرد است، احتمال دارد که به بیماری بتلا شده است. باید حتما به پزشک مراجعه کنید و بیماری را درمان کنید.

بند نیامدن گریه در نوزاد نشان از بیماری نوزادان را می‌دهد

اگر مشاهده کردید که کودکتان یک ریز، گریه می‌کند و اصلا گریه‌اش بند نمی‌آید، ممکن است نشان از بیماری باشد. البته نوزاد در طول روز ممکن است به دلایل مختلفی گریه کند. مثلا جایش را خیس کرده باشد و یا گرمش باشد و یا احتمال دارد که گرسنه باشد و حتی لباسش ممکن است او را اذیت کند. شما ابتدا این موارد را در او چک کنید. اگر باز مشاهذه کردید که نوزادتان گریه می‌کند، احتمالا بیمار است و باید مشکل را در او بر طرف کنید.

تغییر در عادات رفتاری یا خلق و خوی نوزاد

اگر مشاهده کردید که در حالات ظاهری و عادات رفتاری‌اش و همچنین خلق و خوی‌اش به طور ناگهانی تغییراتی حاصل گشت، نشان از بیماری می‌دهد.

سخن پایانی

بیماری نوزادان علل مختلفی دارد. شما باید حتما به عنوان یک والد مسئولیت پذیر، نگران نوزاد خود باشید. در صورت مشاهده‌ی علائم بالا در نوزاد خود، البته در صورت استمرار، می‌توانید به نزد پزشک اطفال مراجعه نمایید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 5 =