بلاگ

علل چاقی در کودک ها و درمان آن چیست

چاقی کودک

چاقی کودک یکی از مسائل مهم برای والدین می‌باشد که از جمله علل اصلی آن در دسترس بودن غذایی ناسالم است. طی مطالعات صورت گرفته مشخص شده است که چاقی در کودکان موجب افزایش وزن آنها در سال ‌های نوجوانی و بزرگسالی خواهند شد و بیماری های فراوان و مشکلات اجتماعی برای آنها به وجود می آورد. در این مقاله شما را با علت چاقی در کودکان و درمان آن آشنا می کنیم و راه های درمان چاقی در کودکان زیر هفت سال را به شما معرفی می کنیم.

چاقی کودک چیست؟

پدر و مادر وظیفه دارند رویکرد فعالانه ای که موجب جلوگیری از چاقی سریع کودکان می شود را برای درمان افزایش چاقی در کودک به کار ببرند. در صورتی که کودکی چاق باشد، می توان اضافه وزن او را اصلاح کرد. اما باید بدانیم که چه عواملی موجب چاقی و افزایش چاقی کودک خواهد شد تا بتوانید آن را برطرف کنید. اما گفتنی است که راه حل های مختلفی وجود دارد که می توان برای چاق بودن کودک به کار برد که از میان آنها می توان به درمان چاقی کودکان با طب سنتی و همچنین درمان چاقی درکودکان و ورزش اشاره کرد.

همچنین بخوانید : اضافه وزن در کودکان را چگونه کاهش دهیم؟

نشانه ها و علل چاقی در کودک ها چیست؟

نشانه های مختلفی وجود دارد که می توان از طریق آنها چاقی کودک را تشخیص داد. ولی ممکن است همیشه پیدا کردن تشخیص چاقی کار ساده ای نباشد. زیرا کودکان با شرایط گوناگونی رشد می کنند و با افزایش سنی خود میزان چربی بدن آنها تغییر می کند. یکی از روش ‌های مطمئن که می‌توان برای تشخیص چاقی در کودکان به کاربرد، محاسبه شاخص توده بدن است.

با این حال چه چیزی باعث چاقی کودک می شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت کودک ممکن است به دلایل مختلفی مانند شیوه زندگی، مسائل روانشناختی و دلایلی مانند چاقی ارثی کودکان دچار اضافه وزن شود. با این وجود می توان علل اصلی چاقی در کودکان را دو مسئله خوردن بیش از اندازه و ورزش نکردن دانست. عواملی مانند اعتیاد به غذای حاضری و مقاومت انسولین از دیگر مواردی هستند که موجب چاقی در کودکی می شوند.

چاقی کودک

درمان چاقی در کودکان

برای پیشگیری از چاقی کودک می توان راه حل های زیادی را به کار برد. در ادامه این مقاله برخی از روش ها و  راه حل هایی که برای کنترل و درمان چاقی کودکان مؤثر هستند، را معرفی می کنیم.

  • برای درمان چاقی در کودک باید از یک عادت غذایی سالم را شروع کرد.
  • باید تمرینات ورزشی را افزایش داد.
  • غذاهای مورد علاقه کودک را سالم تر سرو کرد.
  • برخی از راه حل های خانگی نیز وجود دارند که می توان برای درمان چاقی در کودک از آن ها استفاده کرد.
  • زمان تماشای تلویزیون را کاهش داد.
  • فعالیت های خانوادگی، بیشتری ترتیب داد
  • آنها را مشغول نگه داشت
  • باید کودکان را تشویق کرد تا بیشتر بخوابند

همچنین بخوانید : دانستنی‌ های مهم در مورد تغذیه کودکان

چاقی کودک شیرخوار

اما همانطور که چاقی و اضافه وزن در کودکان مسئله خطرناکی است، افزایش وزن برای کودکان لاغر نیز اهمیت بسیاری دارد. در این زمینه لازم است بدانید برای کودکان ۶ ماه تا یکسال بهترین غذا شیر مادر می باشد. ولی بعد از آن برای افزایش وزن لازم است کودکان از غذاهایی که سرشار از ویتامین و مواد معدنی و پروتئین هستند به همراه شیر مادر استفاده کنند.

برخی مواد غذایی مانند موز، انبه و سیب، شیرینی جات و بستنی مقدار زیادی سبزیجات اگر به رژیم غذایی اضافه شوند، باعث افزایش وزن نوزاد می شود. برای افزایش وزن کودکان بهترین کار دادن غذاهای مقوی و مغذی به کودک می باشد تا کودک بتواند رشد خوب و سالمی داشته باشد. همچنین دادن غذای سالم به کودکان نوپا و نوزادان بعد از شش ماه و مصرف غذای کمکی موجب اضافه وزن شدن در آنها می شود.‌

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 2 =