بلاگ

۱۷ سوال در مورد نوزادان که همه والدین باید پاسخ آنها را بدانند

.هفده سوالی که والدین باید جوابش را بدانند
 • آیا نوزادان با پوست صورتی، تمیز و صاف به دنیا می آیند؟

ظاهر یک نوزاد تازه متولد شده ممکن است تکان دهنده باشد. بدن کوچک سیانوتیک نوزاد که با ماده ای شبیه پنیر پوشیده شده است، پوست چروکیده، سر شکل عجیب، بینی که به پهلو خم شده یا صاف شده و گوش های تا شده – همه اینها نتیجه ماندن نوزاد در رحم برای مدت طولانی و داشتن سفر دشوار از طریق کانال زایمان است.

با این حال، نوزادان تازه متولد شده به سرعت بهبود می یابند. غضروف ها صاف می شوند، سر گرد می شود و پوست صورتی و مخملی با چین و چروک های الاستیک می شود.

 • آیا درست است که باید به نوزادان یاد داد که بین روز و شب تفاوت بگذارند؟

نوزادان با الگوهای خواب و بیداری نامشخص به دنیا می آیند. آنها برای درک زمان روز به کمک نیاز دارند. در طول روز، باید تا حد امکان نور خورشید در خانه وجود داشته باشد.

وقتی نوزاد فعال است با او بازی کنید. در هنگام چرت زدن نوزاد در طول روز سعی نکنید صداهای معمول را بی صدا کنید.

آیین حمام کردن-تغذیه-خواب را رعایت کنید. در شب، پوشک را به آرامی عوض کنید و از نور روشن اجتناب کنید.

نوزادان معمولاً ظرف 6-8 هفته با برنامه خانواده سازگار می شوند.

 • آیا واکسیناسیون نوزاد خطرناک است؟

خیر، واکسیناسیون نوزاد خطرناک نیست. این یکی از ایمن ترین و موثرترین راه ها برای محافظت از نوزادان در برابر بیماری های عفونی جدی است. واکسن ها با قرار دادن نوزاد در معرض مقدار کمی از ویروس یا باکتری غیرفعال یا ضعیف شده ای که باعث بیماری می شود، کار می کنند. این به سیستم ایمنی نوزاد کمک می کند تا آنتی بادی هایی تولید کند که در صورت مواجهه با بیماری در آینده بتواند با آن مبارزه کند.

برخی از والدین نگران هستند که واکسن ها می توانند باعث اوتیسم یا عوارض جانبی جدی دیگر شوند. با این حال، هیچ مدرک علمی برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد. واکسن ها بسیار ایمن هستند و قبل از اینکه به نوزادان داده شوند، به شدت آزمایش می شوند.

 • آیا لکه های سفید روی صورت نوزاد نشانه بیماری است؟

لکه های سفید روی صورت نوزاد اغلب ناشی از میلیا است که جوش های کوچک حاوی کراتین هستند. میلیا بی ضرر است و معمولاً ظرف چند هفته خود به خود از بین می رود. سعی نکنید میلیا را فشار دهید یا بردارید، زیرا این می تواند باعث عفونت شود.

اگر در مورد لکه های سفید روی صورت نوزاد خود نگرانی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند هرگونه علت احتمالی دیگری، مانند بثورات یا عفونت را رد کنند.

 • آیا سکسکه نوزاد به معنای یخ زدن آنها است؟

سکسکه نوزاد ناشی از انقباض غیرارادی دیافراگم است. این می تواند به دلایل مختلفی مانند پرخوری، بلعیدن هوای زیاد یا نوشیدن چیزی سرد اتفاق بیفتد. در حالی که سکسکه می تواند ناشی از هیپوترمی عمومی باشد، اما لزوماً به معنای یخ زدن نوزاد نیست.

سکسکه نوزاد معمولاً ظرف چند دقیقه خود به خود برطرف می شود. اگر سکسکه نوزاد را آزار می دهد، می توانید سعی کنید به آرامی پشت او را مالش دهید یا به او پستانک بدهید تا بمکد. اگر سکسکه بیش از 15 دقیقه طول بکشد یا با علائم دیگری مانند سرفه یا استفراغ همراه باشد، با پزشک خود تماس بگیرید.

مهم است توجه داشته باشید که اینها فقط اطلاعات عمومی هستند و نباید به عنوان توصیه پزشکی تلقی شوند. اگر در مورد سلامت نوزاد خود نگرانی دارید، لطفاً با پزشک خود صحبت کنید.

 • آیا تراشیدن اولین موهای نوزاد باعث ضخیم شدن آن می شود؟

خیر، تراشیدن اولین موهای نوزاد باعث ضخیم شدن آن نمی شود. موی نوزاد به صورت ژنتیکی تعیین می شود و تراشیدن آن بر فولیکول های مو که در درم قرار دارند تأثیری ندارد. اثر موقتی به دست می آید زیرا مو درست بعد از کوتاه کردن مو به همان طول می شود.

 • آیا پوشک می تواند باعث ناباروری در پسران شود؟

پوشک ها به افزایش دمای بیضه به میزان 1.8 درجه فارنهایت (1 درجه سانتیگراد) کمک می کنند. دانشمندان بر این باورند که این می تواند بر تولید اسپرم در هنگام ورود به سن باروری تأثیر بگذارد. این امر با کاهش تعداد اسپرم مردان مشاهده شده در دهه های اخیر تأیید می شود. با این حال، هنوز هیچ ارتباط مستقیمی بین ناباروری و پوشیدن پوشک در اوایل کودکی پیدا نشده است.

 • آیا نوزادان خواب عمیقی می بینند؟

هنگام به خواب رفتن، نوزاد وارد مرحله حرکات سریع چشم یا خواب سبک می شود و می تواند با هر گونه سر و صدای بی احتیاطی گریه کند، لبخند بزند، بلرزد یا از خواب بیدار شود. در عرض 10 تا 20 دقیقه، نوزاد وارد مرحله خواب عمیق می شود که در آن بیدار کردن آنها بسیار دشوار است. تنفس نوزاد کند می شود و عضلات شل می شوند. مراحل خواب متناوب هستند و تقریباً زمان مساوی می گیرند.

 • آیا نوزادان می توانند بوی مادرشان را تشخیص دهند؟

نوزادان حس بویایی بسیار خوبی دارند. در هفته دوم زندگی، نوزاد قبلاً بوی مادر را می شناسد و با استشمام آن آرام می شود. گاهی اوقات، قرار دادن لباس مادر در کنار نوزاد کافی است. از محصولات آرایشی بیش از حد استفاده نکنید. حتی اگر به طور ناخواسته دوش گرفتن را فراموش کرده باشید، بوی طبیعی شما برای نوزاد بسیار جذاب خواهد بود.

 • آیا شکل ناف به نحوه بستن بند ناف در هنگام تولد بستگی دارد؟

شکل ناف به نحوه بستن بند ناف بستگی ندارد. بلافاصله پس از تولد، پزشک گیره مخصوصی را روی بند ناف اعمال می کند. هنگامی که زخم تشکیل شد، پایه بند ناف بدون درد می افتد. شکل ناف به نحوه تشکیل زخم، ضخامت پوست و مقدار چربی زیر جلدی بستگی دارد.

 • اگر گریه کردن به رشد ریه های نوزاد کمک می کند، آیا باید بلافاصله آنها را آرام کنید؟

اولین گریه نوزاد ریه ها را منبسط می کند و آلوئول هایی را که در تبادل گاز نقش دارند باز می کند. بعداً، گریه به تقویت عضلات دیافراگمی و بین دنده ای که در تنفس نقش دارند کمک می کند. با این حال، بر رشد ریه تأثیر نمی گذارد. نه حجم آنها را افزایش می دهد و نه تعداد آلوئول ها را. نوزاد خود را برای مدت طولانی بدون وقفه گریه نگذارید.

 • آیا نوزادان با دست های خود در خواب می ترسند؟

نوزاد در پاسخ به محرک های خارجی دستان خود را بالا می برد. این به عنوان رفلکس Moro یا استارتل شناخته می شود. در هنگام انجام این کار، نوزاد دست ها را باز می کند، مشت ها را باز می کند و سپس به موقعیت اولیه برمی گردد. این رفلکس می تواند ناشی از صدای بلند، حرکت ناگهانی والدین که نوزاد را در آغوش گرفته اند، لمس ناگهانی و غیره باشد. اگر نوزاد خواب باشد، این به احتمال زیاد او را از خواب بیدار می کند. سعی کنید نوزاد خوابیده را به آرامی در گهواره قرار دهید تا احساس نکند که در حال افتادن است. می توانید سعی کنید نوزاد خود را قنداق کنید زیرا این کار ایمنی و آرامش رحم مادر را تقلید می کند.

 • آیا خانه باید همیشه پس از تولد نوزاد کاملا تمیز باشد؟

در اینجا چیزی است که واقعا به حفظ سلامتی نوزاد شما کمک می کند:

 1. شستن مکرر دست ها
 2. عقیم سازی پستانک و شیشه شیر
 3. تمیز کردن آشپزخانه، توالت و حمام
 4. تمیز کردن مرطوب و تهویه
 5. واکسیناسیون به موقع

ضدعفونی کردن دستگیره درها، اسباب بازی ها، تلفن ها، صفحه کلید و غیره ضروری نیست.

 • اگر دست های نوزاد سرد است، آیا باید لباس های گرم تری به او بپوشانید؟

هنگامی که دست ها یا پاهای نوزاد شما سرد است، پشت او را لمس کنید. اگر گرم است، نوزاد یخ نمی زند. پیشانی نوزاد را با لب های خود لمس کنید. باید خنک باشد، یعنی نوزاد تب ندارد.

سیستم گردش خون نوزاد کامل نیست. تمام منابع آن در درجه اول به سمت اندام های حیاتی هدایت می شوند. کافی است جوراب یا دستکش نخی به دست نوزاد کنید. این وضعیت باید تا سن 3 ماهگی به حالت عادی بازگردد.

 • آیا لباس های نوزاد باید از هر دو طرف اتو شوند؟

شستن لباس ها در دمای بالا همیشه تضمین کننده از بین رفتن کامل باکتری ها و ویروس ها نیست. با وجود آن، ویروس ها ممکن است تکثیر شوند و رشد باکتری ها ممکن است ادامه یابد.

این عوامل عفونی می توانند به راحتی از یک لباس به لباس دیگر در ماشین لباسشویی منتقل شوند. اتو کردن میکروارگانیسم های بیماری زا را که ممکن است در هنگام شستشو یا خشک شدن روی لباس باقی بمانند از بین می برد و همچنین تأثیر مواد شوینده باقی مانده در پارچه روی پوست نوزاد را کاهش می دهد.

کافی است لباس ها را از یک طرف اتو کنید یا آنها را بخارپز کنید.

 • آیا نوزاد باید همیشه حتی در خانه کلاه بپوشد؟

هیچ قاعده یا دستورالعمل مشخصی در مورد اینکه آیا یک نوزاد تازه متولد شده باید در خانه کلاه یا کلاه بپوشد وجود ندارد.

اما با توجه به اینکه نوزادان به راحتی گرمای بیش از حد دارند، نیازی نیست که آنها دائماً کلاه بپوشند. علاوه بر این، پوشیدن دائمی کلاه در خانه مانع از لمس پوست سر نوزاد توسط مادر می شود که به نوبه خود محرک قدرتمندی برای تولید اکسی توسین، هورمون محبت لطیف است.

 • آیا همه نوزادان بوی خوبی می دهند؟

اکثر مردم هنگام در آغوش گرفتن یک نوزاد تازه متولد شده ناخودآگاه بو می کشند.

بوی سر کرکی کوچک نوزاد آنقدر جذاب است که می خواهید بارها و بارها آن را استنشاق کنید. طبق تحقیقات، بوی یک نوزاد تازه متولد شده نواحی مغز مادر را که مسئول لذت هستند فعال می کند.

دانشمندان معتقدند که این یک مکانیسم بیولوژیکی ویژه است که به زنده ماندن یک نوزاد بی دفاع کمک می کند.

4/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =